Fotograf Stalowa Wola
Uslugi fotograficzne Stalowa Wola. Fotograf w miescie Stalowa Wola i Rzeszów.
» Opis spotkania wg. Echa Dnia
- dodał Admin
- 2012-02-28 08:21
- komentarze (12)
Rozpoczęcie przebudowy trybuny głównej na piłkarskim stadionie od 2013 roku i zakończenie jej w 2014 roku, kosztem łącznie 20 milionów złotych. Prezydent Stalowej Woli, Andrzej Szlęzak, na poniedziałkowym spotkaniu z kibicami Stali w Urzędzie Miasta zadeklarował, że to możliwe.
To było długo wyczekiwane spotkanie, na wcześniejszym, pod koniec stycznia, prezydent nie pojawił się, zastępował go dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Andrzej Chmielewski, ale kibice nie byli usatysfakcjonowani, zarzucając dyrektorowi brak odpowiedniego przygotowania do dyskusji. W poniedziałek na dociekliwe pytania fanów "Stalówki” odpowiadali już Andrzej Szlęzak i projektant stadionu, architekt Marek Gierulski, obecny na spotkaniu był także dyrektor MOSiR.
ZMNIEJSZAJĄ KOSZTY
Na spotkaniu pojawili się ponownie tłumnie kibice, były także władze piłkarskiej spółki ze Stalowej Woli i miejscy radni, w tym prezes Stowarzyszenia Kibiców Stali, Adam Danaj. Prezydent Szlęzak zadeklarował, że mogą znaleźć się w budżecie miasta pieniądze na rozpoczęcie przebudowy trybuny głównej w 2013 roku. Po rozmowach z projektantem Markiem Gierulskim dwa tygodnie temu uznali, że kolejny etap prac na stadionie to może być właśnie od razu przebudowa trybuny głównej, do 2014 roku, a dopiero potem, do 2016 roku, mogą zostać przebudowane trybuny za bramkami. Wcześniej plany zakładały modernizację obiektu do 2018 roku, a po trwającej obecnie modernizacji trybuny od ulicy Hutniczej miała przyjść najpierw kolej na trybuny za bramkami. Zmiana planów i możliwe szybsze powstanie nowej głównej trybuny z pełnym zapleczem na stadionie, gdzie grają drugoligowi piłkarze Stali, to dobra wiadomość i dla kibiców i dla władz piłkarskiej spółki ze Stalowej Woli, mających ciągle obawy o licencje Polskiego Związku Piłki Nożnej. Pod warunkiem jednak, że plany te zostaną zrealizowane zgodnie z zapowiedziami...
Zmiany w planach zakładają cięcia kosztów. I tak koszty przebudowy stadionu mają zmniejszyć się z zakładanych 90 do 70 milionów złotych, dzięki zmniejszeniu trybun za bramkami i trybuny głównej, a w ten sposób także liczby miejsc dla widzów na stadionie z 10 do około 7 tysięcy. Przeprojektowane zostanie także zadaszenie. To, że w wieloletnim planie finansowym miasta jest mowa o tym, że w 2013 roku prac na stadionie ma nie być w ogóle, prezydent nie uznał za istotne, bo jak zaznaczył, to tylko plan i takie zapisy można zmienić, sytuacja jest dynamiczna.
– Mieści mi się w głowie, że znajdzie się firma, która wygra przetarg (na modernizację trybuny głównej), zgadzając się na to, że dostanie 8 milionów złotych w 2013 roku i 8 milionów w 2014 roku, a resztę, ostatnie 4 miliony, dajmy na to do marca 2015 roku. Gdyby nam się taki scenariusz udał, to budowa trybuny głównej za 20 milionów złotych w dwa lata jest realna.
NIE BRAK WĄTPLIWOŚCI
Przeprojektowanie trybuny głównej Marek Gierulski miałby wykonać w tym roku, by prace mogły ruszyć na tej trybunie w 2013 roku, może nawet już od lutego. Miasto musi dogadać się też jeszcze z projektantem w sprawach finansowych. Są również obawy, czy w wyznaczonym terminie, do października tego roku, zakończy się pierwszy etap modernizacji stadionu, czyli trybuny od strony ulicy Hutniczej. Prezydent przyznał, że firma, która wykonuje prace, może nie dopełnić terminu, a konieczność ogłoszenia nowego przetargu to byłby kolejny duży kłopot, który opóźniłby prace na obiekcie. Ale prezydent ma mimo wszystko nadzieję, że do tego nie dojdzie. Dodał też, że na mecze drugoligowych piłkarzy Stali nie chodzi i nie zamierza. A Polski Związek Piłki Nożnej uważa za organizację przestępczą, po tych słowach dostał brawa.
Wątpliwości niejednego kibica budzi jednak planowany koszt przebudowy trybuny głównej, nie brak głosów, że kwota 20 milionów złotych jest nierealna. Są też wątpliwości, czy projektant przygotuje nowy projekt przebudowy tej trybuny na czas. Ponownie kontrowersje budziła kwestia zakładanych odległości między trybunami a boiskiem, kibice pytali, dlaczego jest to aż 13 metrów. Projektant odpowiadał, że trzeba rozróżnić odległość od linii boiska od odległości od pola gry i że obowiązują go wytyczne Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zaznaczył, że jeżeli władze piłkarskiej spółki przywiozą mu zgodę z PZPN na mniejszą odległość trybun od pola gry , to może to rozpatrzyć, na co otrzymał odpowiedź od szefów spółki, Grzegorza Zająca i Mariusza Szymańskiego, że tak się pewnie i stanie. I dostał też od nich zaproszenie na wycieczkę po innych, wybudowanych w znacznie krótszym czasie nie dużych, ale nowoczesnych stadionach w Polsce, w Puławach czy Siedlcach. Padł też przykład stadionu Arki Gdynia, wybudowanego w 13 miesięcy za 84 miliony złotych brutto, na 15 tysięcy widzów. Kibice przedstawili prezydentowi i projektantowi specjalne zestawienie dotyczące stadionów w Gdyni i Stalowej Woli.
Była też mowa na spotkaniu o oświetleniu stadionu, ogrzewanej murawie, bramach wejściowych, toaletach, lokalizacji sektora dla gości czy braku pieniędzy unijnych na stalowowolski stadion. A także potencjalnych sponsorach dla zespołu piłkarzy "Stalówki" czy braku odpowiednich wcześniejszych konsultacji dotyczących projektu stadionu. Projektant odpowiadał też na pytanie, czy projektował wcześniej jakiś stadion, okazało się, że tej wielkości jak w Stalowej Woli nie, tylko obiekty w małych miejscowościach. Choć niektórzy skwitowali to śmiechem, to pojawiły się też i głosy, że zamiarem zebranych nie jest podważanie kompetencji Marka Gierulskiego jako architekta. Prezydent z kolei wyjaśnił również podnoszoną kwestię budowy pełnowymiarowego sztucznego boiska, które jak mówił, wraz z oświetleniem kosztowałoby według niego 2 miliony złotych i że o takim boisku nie może być niestety w najbliższej przyszłości mowy.
Przedstawiciele piłkarskiej spółki ze Stalowej Woli mają ponownie spotkać się z projektantem Markiem Gierulskim w sprawie budzących nadal ich wątpliwości szczegółów w projekcie, choćby jeżeli chodzi o wejście na stadion przez kibiców po zakończeniu modernizacji trybuny od ulicy Hutniczej.
Do tematu spotkania w Urzędzie Miasta wrócimy.
Architekt Marek Gierulski, autor projektu przebudowy stadionu piłkarskiego w Stalowej Woli: - Trwa realizacja pierwszego etapu, trybuny od ulicy Hutniczej, która ma mieścić 1300 osób pod dachem. Zapoznałem się z planami inwestycyjnymi na przyszłe lata i powstała propozycja przyspieszenia terminu oddania stadionu, który jest możliwy w ten sposób, że drugim etapem byłaby budowa trybuny głównej, w której jest zaplecze socjalne i techniczne. Taka opcja musi zakładać redukcje, żeby zejść z kosztów wyszedłem z propozycją redukcji budowy do części podstawowej, zamiast siedmiu byłyby na przykład trzy komplety szatniowe, z zachowaniem oczywiście całej potrzebnej infrastruktury dla rozgrywania meczów w ekstraklasie. Słyszałem głosy, że projekt nie posiada wyposażenia grzania płyty głównej czy oświetlenia, ale wszystko to było zrobione w projekcie budowlanym i technicznym. Dobrze, że padło pytanie, jeśli chodzi o odległość boiska od trybun, wszyscy mówią o odległości od linii boiska, boisko ma szerokość 68 metrów, długość 105 metrów, natomiast w przepisach PZPN jest mowa o polu gry. Boisko same to nie jest pole gry. Pole gry zawiera wewnątrz linie zewnętrzne i strefę bezpieczeństwa dla zawodników. Pole gry powinno wynosić 120 na 80, minimum. Z tego wynika, że w naszym projekcie jest raptem 3 metry zapasu na szerokości obiektu, na długości 4 metry. Wynika to z tego że od granicy linii bocznej boiska należy przewidzieć miejsce na usytuowanie banerów reklamowych, one nie mogą być bliżej jak 4 metry, przy czym należy pamiętać, że jeżeli się projektuje coś według minimalnych wskaźników, to nie należy projektować tego na styk, bo potem może zabraknąć 5 centymetrów i obiekt może zostać nie odebrany. Dlatego tak naprawdę to nie jest 13 metrów, ale 3 metry powiedzmy. Nasz stadion nie jest olbrzymi i nawet z ostatnich rzędów będzie dobra widoczność. Odległość 4 metry to przepisy które obowiązują w Wielkiej Brytanii, ale my projektujemy w Polsce. Niewielkie odległości są na stadionie Zagłębia Lubin? Może w Lubinie prezes KGHM ma możliwość wpływania na PZPN... Trzy dni spędziłem natomiast na stadionie Korony Kielce, to był jeden z niewielu wtedy stadionów w Polsce, który posiadał system zgodny z planowaną ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych.
Andrzej Szlęzak, prezydent Stalowej Woli: - Jeżeli przeprojektowana zostanie trybuna główna i koszty zostaną znacząco obniżone, to istnieje możliwość, że po zakończeniu trybun od ulicy Hutniczej można byłoby przystąpić do przebudowy trybuny głównej. Wstępnie pada kwota 20 milionów złotych. Patrząc na zadania miasta, przekazanie 10 milionów rocznie może być zbyt dużym wyzwaniem, ale są różne możliwości, że przynajmniej część płatności przypadałaby na trzeci rok, czyli realizacja (przebudowy trybuny głównej) w dwa lata, płatność w trzy lata. Przeprojektowane zostanie zadaszenie na trybunach, żeby zmniejszyć koszty, stadion przez to zmieni trochę wygląd. Podgrzewana murawa jest w projekcie, mieści się w tych 70 milionach złotych. Inna kwestia to sztuczne oświetlenie, to się bardzo zmienia. Mieliśmy ofertę kupienia za stosunkowo nie duże pieniądze oświetlenia demontowanego na stadionie Zagłębia Lubin, ale zrezygnowaliśmy, postęp technologiczny w tej dziedzinie jest tak duży, że nie ma to sensu. Trzeba z oświetleniem poczekać do momentu, aż stadion ruszy i będą na to środki, koszty oświetlenia parę lat temu to było 5 milionów złotych, to duża kwota. Z tym oświetleniem trzeba poczekać, aż stadion będzie w całości zbudowany. Oświetlenie jest w projekcie zamontowane na dachu trybun, na masztach. Byliśmy na stadionie Korony Kielce parę lat temu, wtedy to był nowoczesny stadion i przyglądaliśmy się rozwiązaniom, jakie są w Kielcach.
Dlaczego na nasz stadion nie pozyskaliśmy środków unijnych? Nie było wtedy takiej możliwości, jeżeli ktoś wskaże mi w przeszłości fundusz, z którego można było zyskać pieniądze, to ileś tam skrzynek piwa jest jego. Stadion w Rzeszowie? To były specjalne pieniądze dla dużych miast. Gdyby była możliwość pozyskać pieniądze z zewnątrz, to ja nie jestem wariatem, nie mam ochoty budować wszystkiego za swoje. W momencie gdy zapadła decyzja o budowie, to w tamtym okresie takich możliwości nie było. Czy potem były, to mnie nie obchodzi, bo zaczęliśmy cały proces inwestycyjny, dwa lata temu. Powtarzam, jeżeli ktoś twierdzi, że w tamtym momencie były możliwości, jeżeli ktoś to udowodni, to ja mało tego, że odszczekam swoje słowa pod stołem, ale ileś skrzynek piwa mogę postawić.
» Następny mecz
» Poprzedni mecz
Stal Stalowa Wola - Orlęta Radzyń Podlaski


5 : 0
» Tabela
lp. | KLUB | M | Z-R-P | PKT |
1 | Stal Stalowa Wola | 32 | 21-5-6 | 68 |
2 | Wieczysta Kraków | 32 | 19-7-6 | 64 |
3 | Avia Świdnik | 32 | 17-11-4 | 62 |
4 | KSZO Ostrowiec Św | 32 | 16-7-9 | 55 |
5 | Podlasie Biała Podlaska | 32 | 13-12-7 | 51 |
6 | Cracovia II | 32 | 15-5-12 | 50 |
7 | Wisłoka Dębica | 32 | 14-7-11 | 49 |
8 | Sokół Sieniawa | 32 | 14-4-14 | 46 |
9 | Czarni Połaniec | 32 | 14-2-16 | 44 |
10 | Orlęta Radzyń Podlaski | 32 | 13-4-15 | 43 |
11 | Korona II Kielce | 32 | 10-9-13 | 39 |
12 | Podhale Nowy Targ | 32 | 11-6-15 | 39 |
13 | KS Wiązownica | 32 | 11-6-15 | 39 |
14 | ŁKS Łagów | 32 | 11-4-17 | 37 |
15 | Unia Tarnów | 32 | 9-9-14 | 36 |
16 | Chełmianka Chełm | 32 | 8-10-14 | 34 |
17 | Wisła Sandomierz | 32 | 8-6-18 | 30 |
18 | Lublinianka Lublin | 32 | 6-2-24 | 20 |

StalowkaTV na FB
» Statystyki wyjazdowe
Odległość: | Kibiców: | |
Cracovia II | 0 km | 0 |
Unia Tarnów | 0 km | 0 |
Wieczysta Kraków | 0 km | 0 |
Korona II Kielce | 0 km | 0 |
Czarni Połaniec | 0 km | 0 |
ŁKS Łagów | 0 km | 0 |
Podlasie Biała Podlaska | 0 km | 0 |
Orlęta Radzyń Podlaski | 0 km | 0 |
Wisła Sandomierz | 0 km | 0 |
KS Wiązownica | 0 km | 0 |
Chełmianka Chełm | 0 km | 0 |
Wisłoka Dębica | 0 km | 0 |
Avia Świdnik | 0 km | 0 |
Podhale Nowy Targ | 0 km | 0 |
KSZO Ostrowiec Św | 0 km | 0 |
Sokół Sieniawa | 0 km | 0 |
» więcej statystyk

» Najbliższe mecze STALI
» Najaktywniejszy użytkownicy
» Młodynie | (3418) | » 1938fc | (1579) |
» Vielitz44 | (1397) | » Filip kacper k. | (1286) |
» Edek38 | (1263) | » Fanatyk38 | (992) |
» Kamil | (849) | » Rafix | (768) |
» Misio | (722) | » Adams | (671) |
» Lista użytkowników
» Nowe video - StalowkaTV
-
» Polecamy
Komentarze (12)
Jp88 | 2012-02-28 10:34
Nie rozumiem trochę tego z tymi odległościami boiska od trybuny. Ale czemu na Zagłębiu może być tak jak trzeba, a u nas nie. I jestem ciekaw, czy ci wszyscy radni co byli na spotkaniu to popierają powstanie stadionu jak najszybciej i będą głosować jak trzeba, żeby dać kasę w budżecie.
Blejk1938 | 2012-02-28 12:51
» http://imageshack.us/photo/my-images.....
CENA 25 ZŁ ROZMIARY XL I XXL ! 5 sztuk
Blejk1938 | 2012-02-28 12:52
kontakt gg 7033418 lub blejk@autograf.pl
Kibolek1938 | 2012-02-28 15:13
Gdzie w Klubie mogę zakupić karnet i w jakich godzinach??
Walker1449 | 2012-02-28 15:30
Karnety będą do nabycia w sklepie sportowym „MARATON” ; oraz w sekretariacie Klubu mieszczącym się w budynku Z.P.H „Wodex” przy ul. Kwiatkowskiego 1.
Fanatyk38 | 2012-02-28 18:50
Z odległościami koleś majaczy. Dlatego tak cieżko jest wytłumaczyć pewne szczegóły bez wizualizacji.
Boisko ma mieć: 105 x 68 ; pole gry: 120 x 80.
Odejmij wymiary boiska od pola gry.
Wychodzi 15 m za bramkami- czyli po 7,5 m za każdą i 12 metrów po bokach- czyli po 6-6,5 m z
obu stron.
Minej więcej takie odleglości są stosowane na wszystkich nowoczesnych stadionach, np Arki. Nie 13 m!!! U nas teraz jest bliżej do boiska niż będzie po remoncie a ma zniknąć przecież bieżnia.
Poza tym koleś mówi,że sugerował się stadionem w Kielcach,hahaha, bo był nowoczesny. Farsa. Każdy sugeruję sie stadionami zachodnimi (np Niemcy) i nawet kupują gotowe projekty. To tam były i są nowoczesne obiekty !!!
Ciekawe czym sie sugerowal robiąc trybunę na nasypie??!! Takich od wieków się nie robi. Pod trybuną powinna być powierzchnia użytkowa do wynajęcia. Tym bardziej, że ul .Hutnicza jest i będzie ruchliwą ulicą(szkoły,uczelni a,huta ,basen). Chętni na pomieszczenia napewno by się znalezli !!!
Poza tym o czym my gadamy. Kolo zgarnął kasę za projekt a teraz zgarnie kolejna za przeprojektowanie swojego projektu bo mu KIBOLE podpowiedzieli ,że coś jest nie tak !!!
Może nam niech działke odpali za pomysły.
Zobaczymy co z tych obiecanek wyniknie, Bo już kilkanaście lat je słychać i na projektach i przeprojektywaniu się kończyło.
Nowy projekt, nowa firma, nowy przetarg, tyle papierów i załatwiania,że już można mieć obawy.
Najpierw niech się z kasą dogadają to szybko robotę zacznie.
Damiano88stw | 2012-02-28 20:21
Po tym całym zamieszaniu, nieporozumieniach, ciągłych niejasnościach, częstej zmianie planów, terminów, trudno mieć nadzieję na to, że w Stalowej Woli doczekamy się nowoczesnego stadionu z pierwszego zdarzenia.
Ja osobiście nie wierzę w to, że uda się to doporowadzić do końca. Teraz jest już chyba ostatni moment by zakończyć budowę stadionu oraz całego zaplecza socjalno-techniczneg o. Wkrótce skończy się dobrobyt w postaci pieniędzy płynących z budżetu UE. Przykładem tego jest chociażby plan budowy dróg w Polsce. Po Euro 2012 będzie wielki zastój w tej i nie tylko tej dziedzinie, zacznie się spłacanie kredytów zaciągniętych na poczet tych inwestycji. Zacznie się wielkie oszczędzanie w państwie, tak samo będzie na szczeblu samorządowym. Samorządy będą coraz bardziej okrajane z kasy, a centrala będzie dokładać nowe obowiązki gminom.
Nikt nam nie da 50mln złotych na budowę stadionu, tym bardziej, że obecny budżet Stalowej Woli to około 211mln, a wydatki są na poziomie 246mln złotych, deficyt zaś na poziomie 35mln. Z pustego i Salomon nie naleje.Taka inwestycja to gwóźdź do trumny dla Stalowej Woli, totalna zapaść finansowa tylko nikt nie chce o tym głośno mówić-sami wiecie, polityka i pijar.
To jest mydlenie oczu i kolejne obietnice. Z tego co pamiętam to w Stalowej Woli buduje się stadion jakieś 15 lat.
Skończy się na tym, że powstanie ta śmieszna trybuna od strony ulicy Hutniczej, a jak starczy sił i kasy to wyremontują nam nasz barak tak żeby miał pięć gwiazdek.
Ktoś powie mi, że nie wybudują tego w rok, że rozłożą to na ileś lat. Owszem, ale kto da nam gwarancję, że do tego czasu sytuacja w klubie, otoczka wokół niego nie zmieni się? Przyjdą wybory samorządowe, być może Szlęzak już nie będzie prezydentem, zmieni się rada miasta, a wtedy następcy mogą uznać to, że jest niepotrzebne.
Luka | 2012-02-28 22:08
Damiano spokojnie,jesli Szlęzak uznal ze stadion powinien powstac to juz nie ma chyba nikogo bardziej wrogiego pilce w tym miescie,kto moglby ta decyzje zmienic.Ten czlowiek oficjalnie powiedzial na wczorajszym spotkaniu ze nikt go nie namowi na pojscie na mecz Stali,wiec o czym my mowimy?Prezydent Szlezak jest wielkim nieszczesciem dla klubu i kibicow,gdyby prezydentem byl ktos bardziej przychylny futbolowi to mielibysmy 1 lige i stadion juz od dawna.Sadze ze gorzej z naszego punktu widzenia byc juz nie moze.A odnosnie rady miasta to coz,przy nastepnych wyboraxch trzeba sie zmobilizowac do dzialania i wprowadzic do Rady Miasta nie jednego a 3 swoich ludzi.Przy odpowiedniej organizacji i checiach sadze ze jest to jak najbardziej mozliwe...
Marco | 2012-02-29 00:08
Nie wiem jak to wygląda od strony prawnej itp. ale akurat jest jak co roku okres rozliczeń podatkowych i skoro nie ma możliwości oddania 1% na rzecz klubu(może mi ktoś powiedzieć dlaczego ? czy to ze względu na to że jest to spółka akcyjna czy jest jakiś inny powód?) to może by ktoś pomyślał nad tym aby była taka możliwość przekazania na rzecz miasta a konkretnie na budowę stadionu. W końcu każdemu z nas leży na sercu dobro klubu i walka o stadion a ten symboliczny 1% może i nie sprawi że ten stadion od razu powstanie ale na pewno pomógł by szybciej go zmodernizować . Mógł by ktoś zorientowany napisać czy jest taka możliwość by coś takiego zrealizować , czy miasto jako instytucja publiczna nie może takowej akcji prowadzić ?
Damiano88stw | 2012-02-29 00:57
Odpowiedź jest bardzo prosta, aby była możliwość przekazania 1% podatku, np. na klub, musi to być organizacja pożytku publicznego, czyli stowarzyszenie, fundacja, itp.
Miasto nie ma takiej możliwości w ogóle, jest to instytucja publiczna i taką nie może być. Może powołać fundację ale wydaje mi się, że to jest nierealne.
Co do klubu to sytuacja jest podobna, nie ejst organizacją pożytku publicznego i nie można przekazać 1% na rzecz klubu.
Musiałby zmienić swoją formę prawną i organizacyjną czy jakoś tak i wtedy byłoby można przekazywać swój 1% podatku.
Z tego co się orientuję wiele klubów sportowych w Polsce działa na takiej zasadzie (jako organizacja pożytku publicznego), np. Stalowowolski Klub Kyokushin Karate Bushido. Ja co roku przekazuje swój !% temu klubowi.
Stalowiak1938 | 2012-02-29 08:54
A co ze stowarzyszeniem kibiców? jak napisaleś mozna przekazywać 1% podatku na stowarzyszenia. Czy można przekazac 1% SKSSW?
Fanatyk38 | 2012-02-29 09:55
Z INNEJ BECZKI:
» http://www.weszlo.com/news/9632-Inte.....
Dodaj komentarz